نشست مهرماه کتابخانه اندیشه نوین چمگردان | بلاگ

نشست مهرماه کتابخانه اندیشه نوین چمگردان

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

نشست «کتاب‌خوان» مهر ماه روز سه شنبه بیست وهفتم مهر همراه با  رونمایی از کتاب" فرهنگ لغات و اصطلاحات ترکی" و با حضور نویسنده کتاب  سرکار خانم "زهرا نوروزی" از اعضا کتابخانه و  به مناسبت ایام محرم معرفی موضوع        " مقتل امام حسین" (ع) و تاریخچه و کتب معتبرآن توسط آقای "حببیب الله عبدالله زاده"  و با حضور کتابداران کتابخانه و اعضا علاقه‌مند به کتاب و کتابخوانی در سالن مطالعه کتابخانه اندیشه نوین چمگردان در شهرستان لنجان برگزار شد.

این نشست با معرفی 6 کتاب، که در ادامه به مرور اجمالی آنها می پردازیم، به کار خود خاتمه داد.

« سفرنامه ماژلان» نوشته پیگافتا دی لومبارد، ترجمه و اقتباس ذبیح الله منصوری ، ارائه توسط محمد جعفری      ( عضو کتابخانه )

کتاب ارزشمند و پرهيجان "سفرنامه ماژلان"، شرح ماجرای شگفت انگيز و باور نکردنی دریانورد جسور پرتغالی ماژلان و گروه اسپانيايي او براي سفر به مشرق زمين از طریق دریاهای ناشناخته و سرزمینهای گمنام است.
در ميان سفرهاي دريايي كه براي پيدا كردن راهي نزديكتر به سوي هند و چين و خاور دور آسيا انجام گرفته بود، سفر دريانورد ماژلان ، از شگفت انگيزترين‌ها بود. سفرنامه ماژلان که بی تردید بزرگترین و حیرت انگیز ترین ماجرای دریانوردی تاریخ بشر است ،به دو بخش تقسیم می شود:
نخست تهیه‌ی مقدمات و حرکت از اسپانیا به سوي غرب.
دوم گذشتن از تنگه ی ماژلان و رسیدن به سرزمین های دور و اغلب ناشناخته ی تا آن زمان و جزایر ادویه که هدف اصلی اين سفر دريايي بود.

« پیامبر اعظم: پادشاه فقر» نوشته میثاق امیرفجر، ارائه توسط:  مینا ضیائی(عضو کتابخانه)

کتاب "پیامبر اعظم :پادشاه فقر" مجلد نوزدهم از مجموعه‌ی  20 جلدی پیامبراعظم می باشد (ص) و برگرفته از نام یکی از بخش‌های کتاب حاضر است که به تواضع پیامبر (ص) و اعتقاد آن حضرت به دریافت روزی از پروردگار و هم‌نشینی با فقرا و مستمندان، اشاره دارد، و مقام آن حضرت به جایی می‌رسد که می‌فرماید "الفقر فخری". کتاب مشتمل بر 43 بخش است که مطالبی را در زمینه‌ی جنگ تبوک، ماجرای اکیدر، توطئه‌ی قتل پیامبر (ص)، سخنی درباره‌ی عایشه و حفصه، خوی و خصلت عایشه به روایت اهل سنت و... دربرمی‌گیرد

قسمت هایی از کتاب: فرشته‌ای نزد پیامبر (ص) آمد و گفت: ای محمد، خدا سلام می‌رساند و می‌گوید: اگر بخواهی تمامی این سرزمین مکه را برای تو پر از طلا کنم وکلید خزاین و گنج‌های زمین را بر تو ببخشایم (چنان کنم که چونان سلیمان پادشاهی و پیامبری کنی)، پیامبر (ص) سر به سوی آسمان بلند کرد و گفت: پروردگارا، فقر را از تو می‌خواهم و نیاز به تورا.

« کوری» نوشته ژوزه ساراماگو، ترجمه اسدالله امرائی ، ارائه توسط گوهر تاج خدادادی: (عضو کتابخانه)

داستان کتاب "کوری" در مورد مردمی است که به یکباره و اتفاقی دچار یک کوری عجیب و ناشناخته می شوند و در واقع نویسنده آن به خواننده می خواهد کوری عقل و معنویت را بفهماند و نه آن کوری چشم را...این کوری واقعی نیست، تمثیلی است. کور شدن عقل و فهم انسان است. ما انسان‌ها عقل داریم و عاقلانه رفتار نمی‌کنیم...» این نظر ژوزه ساراماگو نویسنده رمان «کوری» درباره‌ی این اثر است. این رمان که در سال 1995 نوشته شده، یکی از برترین رمان‌های جهان است.
"کوری" یک اثر خاص است؛ یک رمان معترضانه اجتماعی – سیاسی که آشفتگی اجتماع و انسان‌های سردرگم را در دایره افکار خویش و مناسبات اجتماعی بیان می‌کند. ژوزه ساراماگو (2010 - 1922)، نویسنده‌ی پرتغالی پس از بارها نامزدی جایزه نوبل ادبیات، عاقبت در سال 1998 این جایزه را از آن خود کرد.

داستان از ترافیک یک چهارراه آغاز می‌شود. راننده‌ی اتومبیلی به ناگاه دچار کوری می‌گردد. به فاصله‌ی اندکی، افراد دیگری که همگی از بیماران یک چشم‌پزشک می‌باشند، دچار کوری می‌شوند. پزشک با معاینه‌ی چشم آنها درمی‌یابد که چشم این افراد کاملاً سالم است، اما آنها هیچ چیز نمی‌بینند. جالب آن است که بر خلاف بیماری کوری که همه چیز سیاه است، تمامی این افراد دچار دیدی سفید می‌شوند و......

« صد قانون زندگی» نوشته تمپلار ریچارد ، ترجمه آذر جولائی، ارائه توسط:  فاطمه کرمی(عضو کتابخانه)

 ریچارد تمپلر (1950-2006) نویسنده کتاب "قوانین زندگی" می نویسد: " جواب این است که همه چیز به یک انتخاب ساده بستگی دارد. همه ما می توانیم کارهایی را برای انجام دادن در روز انتخاب کنیم؛ کارهایی که ما را خوشحال می کند و کارهایی که باعث ناراحتی ما می شوند... من با مشاهده اشخاص مختلف به این نتیجه رسیدم که اگر مجموعه ای از قواعد و قوانین را رعایت کنیم، کار بیشتری صورت می دهیم، با مشکلات بهتر برخورد می کنیم، از زندگی بهره بیشتری می بریم و به هرجایی که می رویم شادی و خوشبختی بیشتری به دیگران منتقل می کنیم."
تمپلار صد قانون زندگی را در پنج عنوان توضیح می دهد. اما نکته ی جالب اینجاست که نویسنده نیمی از قوانین یعنی پنجاه قانون اول را تحت عنوان "قوانینی برای شما " و پنجاه قانون بعدی را تحت عناوین زندگی مشترک، خانواده و دوستان، قوانین اجتماعی و قوانین جهان گنجانده است. در واقع همین موضوع به ظاهر ساده نشان می دهد که فقط با کار کردن روی خودمان نصف راه موفقیت را طی کرده ایم. البته بخش های بعد نیز در ساختن و حفظ زندگی موفق تعیین کننده اند. 
عبارت " صد قانون برای زندگی بهتر" روی جلد کتاب شاید این تصور را به وجود بیاورد که با یک مطالعه جدی و سنگین روبرویید، اما مطالب کتاب به گونه ای تنظیم شده که شما هم می توانید به روش معمول، یعنی از ابتدا تا انتها آن را مطالعه کنید و هم اینکه کتاب را باز کنید و با نگاهی به فهرست قوانین هر عنوانی که برایتان جذاب هست یا حس می کنید در حال حاضر به آن نیاز دارید و مایلید بیشتر درباره اش بدانید را بخوانید. به این ترتیب با اختصاص زمانی کوتاه و مطالعه دو یا سه صفحه هر بار با یکی از قوانین پیشنهادی ریچارد تمپلر آشنا می شوید. قوانینی  که گرچه ساده به نظر می رسند ولی کابردشان در زندگی می تواند تغییرات جدی و مثبتی را رقم بزند.

« نامیرا» نوشته، نوشته صادق کرمیار ارائه توسط:  فریدخت سلحشوری (کتابدار کتابخانه)

نامیرا کتابی تاریخی و در عین حال داستانی و در قالب رمان نوشته شده است.امیرا اشاره ای داره به داستان کربلا و امام حسین البته قبل از شروع قیام هست . داستان کوفیان که چگونه به فکر دعوت امام می افتند و چگونه بعدا پا پس می کشند و البته حالت داستانی داره و ما بر ربيع همسرش سلیمه و عبدا... از بزرگان خاندان زید تمرکز داریم که چگونه در این وسط با شک و تردید دست به گریبان هستند و در نهایت چگونه تصمیم گیری می کنند .

بیش از هر چیز اسم کتاب است که خواننده را مشغول می‌کند؛ ابتدا به ذهن می‌رسد «نامیرا» فقط اسمی هنری است که برای جلب مخاطب انتخاب شده و یا ناشر و نویسنده خواسته‌اند ابهام داستان را زیاد کنند. اما کتاب را که تا انتها بخوانی معلوم می‌شود «نامیرا» ریشه در مفهوم «کل یوم‌ عاشورا و کل ارض کربلا» دارد. مفهومی که می‌گوید پهنه‌ی سرزمین کربلا به اندازه‌ی کل زمین وسعت پیدا کرده و عاشورا همیشه نامیرا ست.

کتاب نامیرا در سیر داستانی خود به صورت کاملا حساب شده به اثبات چرایی خیانت و عهد شکنی کوفیان از آغاز راه تا وقوع حادثه کربلا می پردازد. صادق کرمیار با نثری روان و لبریز از سادگی، داستان نامیرا را از حوالی ماه ذی الحجه در صحرای مبهم - برای مخاطب - آغاز می کنند و سیر داستان را به گونه ای اعجاب انگیز ادامه می دهد.

« لغات و اصطلاحات ترکی» نوشته راضیه نوروزی، ارائه توسط:  راضیه نوروزی (عضو کتابخانه و نویسنده کتاب)

 در این واژه نامه که توسط نویسنده کتاب معرفی شد،  لغات و اصطلاحات ترکی رایج در روستای نویسنده ( چم یوسفعلی ) آورده شده است . وی تاکید کرد که همه لغات واصطلاحات ترکی در این کتاب ذکر نشده است اما لغات رایجی که بتوان زبان ترکی را فهمید در این کتاب بیان شده است.

 

در انتها آقای حبیب الله عبدالله زاده ( عضو کتابخانه ) به موضوع مقتل امام حسین ( ع) و منابع و کتب معتبر در این زمینه پرداختند. وي با تأکيد بر اين‌که براي شناختن تحريفات عاشورا، شناسايي اصل سند معتبر وقايع و حوادث عاشورا بسيار مهم است، خاطرنشان کرد: در مجالس و محافل سخنرانان مذهبي مطالبي از تاريخ گذشته را بازگو مي‌کنند که قالبا طبق روش اين‌گونه مجالس خود را ملتزم به بيان منبع مطالب و اخبار بازگو شده نمي‌دانند و تنها در برخي از موارد اسم کتابي آورده مي‌شود. گاهي اين سوال مطرح مي‌شود که با توجه به اين‌که 1400 سال از حادثه عاشورا مي‌گذرد چه کساني وقايع و حوادث را ثبت و ضبط کردند تا امروز به دست ما رسيده است؟ به يکي از سندهاي معتبر حادثه عاشورا اشاره کرد و گفت: قديمي‌ترين و معتبرترين مقتل امام حسين(ع) مقتل شخصي به نام ابومخنف است که از اصحاب امام باقر(ع) و امام صادق(ع) شمرده شده است. بيان مطالب و اخبار بي‌پايه اساس در مجالس از پيامد‌هاي تحريفات است که بايد بر اساس مستندات معتبر، اخبار اصلي را که با مطالب بي‌پايه و اساس درهم‌آميخته را جدا کنيم.

 

 

 

...
نویسنده : بازدید : 26 تاريخ : سه شنبه 4 آبان 1395 ساعت: 13:14